2014 yılından bu yana Cihangir'de "Yoga Lala" olarak isimlendirdiğim mini stüdyomda tekli, ikili ve üçlü gruplara özel dersler veriyorum. "Yoga Lala"ya sizleri de beklerim!

saatler ve ücretler için:

info@rheaworks.com'dan benimle iletişime geçebilirsiniz.

Since 2014, I have been teaching in Cihangir, at my mini studio which I named "Yoga Lala". Besides private sessions you can contact me for group sessions too (max 3 people). 

for more information you can email me at: info@rheaworks.com

öğrencilerimden size mesaj var: 

BEGÜM LEVENT:

Yıl 2014. Daha 28 yaşındayım ve henüz 3 senelik danışmanlık ve 1 senelik evlilik hayatı tecrübem oluşmuş. Bir yandan evlilik hayatı, bir yandan danışmanlık sektörünün yoğun temposu ve hırsım yüzünden kendimi yiyip bitirdiğim bir dolu düşünceler... O zamanlar daha keskin çizgileri olan, önyargılı, kindar, çalışıp başarımla yükselme hırsı ile yaşıyorum. Ancak, ilk başlarda kariyer odaklı, başarılı ve çalışkan bir iş kadını olma halimin bir süre sonra yükselmiş olan egomu tatmin etmemeye başlaması ile farkındalığım uyanmaya başladı. Birtakım kişisel gelişim kitapları, nefes çalışmaları ve çevremin de beni bu yönde teşviğiyle kendime daha fazla zaman ayırmam ve değer vermem gerektiğini anlıyorum. Kendim için yaptığım ilk şey iş yerinden istifa etmek oluyor. 1 ay yalnızca geziyorum, dinleniyorum. Daha sonra 2015 yılında bankada işe giriyorum. Artık kendime daha fazla vakit ayırmayı öğreniyorum. Ancak, bir süre sonra bazı korkularımın, endişelerimin kendini tekrar ettiğini görüyorum. Bulunduğum mekanı değiştirsem de, sorunu kendi içimde çözmemiş olmam benzer problemlerle tekrar karşılaşmama, kendimi değersiz hissetmeme neden oluyor.

Bu sıralarda spor merkezlerinde birkaç defa yoga derslerine katıldım. Ancak, kalabalık grup dersleri adeta bir egzersiz halini almış olduğu için devamını getiremedim. Daha sonra, tesadüf olduğuna inanmadığım bir şekilde Yoga Lala grubunda 2 arkadaşımla yollarımız aynı noktada kesişti ve Hüsne ile tanıştık. Hüsne ile yapmış olduğumuz daha ilk dersin sonunda; ortamın sıcaklığı, samimiyeti, Hüsne'nin rahatlatıcı ve şefkatli sesi ile, kendimi fiziken uzamış, ruhen ise hafiflemiş ve onca zamanın sırtımda biriktirmiş olduğu yükü orada bırakmış olduğumu hissettim. Küçük bir grup halinde yapmış olduğumuz derslerde, hem grubun sinerjisini hissediyor, hem de kalabalık içerisinde boğulmadan tamamıyla kendi kendime kalma fırsatını yakalıyorum. Ayrıca, dersler dışında deneyimlerimiz ile ilgili yapmış olduğumuz paylaşımlarımızda, kendimden bir şeyler buluyor, varoluşumun önemini kavrıyorum. Hepimiz kendi varoluşumuz içerisinde, olduğumuz şekilde birbirimizden değerliyiz. Değerli olduğumuzu hissetmek için kimseye başarılarımızı, güzelliğimizi, zekamızı, vb. ispat ettirmek durumunda değiliz. Biz olduğumuz şekilde zaten en mükemmeliz. Bu bağlamda, yaklaşık 10 aydır toplanarak oluşturduğumuz sinerji için başta Hüsne'ye ve diğer yol arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu dostluğumuzun ve farkındalık yolculuğumuzun aynı samimiyeti ile daim olması dileğimle:)


BAHAR GÖKTEPE:

Hüsne ile tanışıklığımız İstanbul Modern'den. O ise girdikten birkaç ay sonra idi benim de orada gönüllü çalısmaya başlamam. Husne, bizi matlarda buluşturma fikrini paylaştığında tahminimce en sevinen ben olmuştum. Kendimi keşfetmeye basladigim o donemde, yogayi da, halihazirda Cihangir Yoga'da deneyimlemeye başlamıştim bile. Ve yoganın benim de bedenime, zihnime ve kalbime iyi geldigini farketmeye başlamıştım böylece. Ancak bununla birlikte stüdyo derslerinde olmanin nefesime iyi gelmedigini de görüyordum, kalabalıktı cok.

İstanbul Modern'de Husne ile yoga yapmaya başlamıştık ki, bir sure sonra başka bir yerde çalısmaya basladim. Ancak her hafta isten çıkıp 30 km kadar yol alıp derslere gelmeye aylarca devam ettim. Sebep su ki, yasamimda en huzurlu geçirdiğim 1 saati ve sonrasında beni huzurlu kılan bu anlardan vazgeçemezdim. Husne, yoga boyunca akan nefese aynı akışta ses tonu ve ritmi ile eşlik ederken, her defasında, 'hayatımda hep olsun ve matlarda/çimlerde buluşalım!' temennisinde bulunduruyordu beni. 

Ve simdi, yeni tanımış oldugum, benimsediğim, cok sevdiğim iki arkadasım ile Husne'nin -stüdyo ya da ev olarak adlandırmak istemediğim- Yoga La La'sinda buluşuyoruz matlarda. Neredeyse bir yıl olacak, hepimiz birbirimizden besleniyoruz. Husne, her hafta degisik bir yolculuğa çıkarıyor; düşüncelerimiz, hislerimiz ile birleşiyor yol, hal-ler-i yasıyoruz an-lar-da. 

Bu an-lar-ı olanaklı kılan, her seye ve herkese, kendime tesekkur ettikten sonra, NAMASTE! 
İyi ki varsın, hep ol Husne!

SEZEN GÜVEN:

Bir kere, her şeyden önce, yaşımda bir insanın -hele de bu ülkede- kendi gerçekliğini bu kadar erken keşfedip kendi yolunda sağlam adımlarla ilerlemesi ve bu yolda tanışarak birbirimize kenetlenmemiz resmen evrenin bir yansıması. Safi enerji doğru kullanıldığında nasıl da çabucak akıyor yaşamlarimiz amacina.. Bunu belki de ömrü boyunca hiç keşfedememiş insanlar gelip geçiyor dünyadan. Ben de kendi yolumu ararken tam da farkındalıklarım pratiğe dökülürken Hüsne'yle karşılaştım ve en güzel örnek oldu bana bu süreçte. Sayesinde saf enerjimi kirletmemeyi, kirli enerjimi yönetmeyi, temizlemeyi ve aradığım içmotivasyonu bulmayı, ona bağlı kalabilmeyi deneyimletti. Evet bunların hepsi sadece ben yoga yapmak istediğimin farkındalığında olduktan sonra yoluma döküldü. Ve inanın yoga yapmak resmen yemek yemek, uyumak vb gibi ihtiyaç piramidinde en altta yer almalı. Çünkü çocukluktan koparken kaybettiğimiz bütün o kusursuz enerjileri, yaratıcı zihni yerine koyabilecek kadar güçlü bir dinamik yoga! Ve Hüsne'de bu yolda karşınıza çıkabilecek en müthiş hoca diye düşünüyorum. Sadece size yoga asanaları yaptırmıyor, kendi serüvenini de paylaşarak sizinle duygusal bağ kuruyor ve taa Kadıköy'den Cihangir'e hiç üşenmeden kalkıp gitmem bu sebeptendir bir senedir ve sonsuza kadar da seve seve giderim. Ben spor yapmayi seven biri değilim ama bana yoga disiplinini nasıl kazandın dersen bir ders Hüsne'ye konuk ol bak bakalım vazgecebiliyor musun derim. Anlatılmaz yaşanır! Lala yani evi o kadar uygun ki direkt sahipleniyorsun, içine çekiyor seni. Kendi evimde gibi hissetmiyorum, evimden daha bile rahat hissediyorum. Orada sınırlarım ortadan kalkıyor, salıverebiliyorum kendimi bütün benliğimle; iyimle kötümle ki bu benim en büyük sınavım hayatta. Kendimi teslim edebilmeyi hayatta en büyük tutkum için bile gerçekleştirmekte zorlanırken Hüsne'nin evindeyken istediğim gezegende gibiyim. İstediğim frekanstayım; o kıvamdayken tüm benliğime yolculuk o kadar kolay ki, bunu herhangi bi yoga merkezinde bulamazsınız eminim! Demek istediğim aidiyet çok önemli her anlamda; kendimi bu yolda sınırlarımı bilerek, gerek zorlayarak gerek bırakarak test ediyorum ve yogadan sonra eve geldiğimde öyle huzurlu uyuyorum ki anlatamam zira uyku problemim de vardı benim yogaya başlamadan önce. Şimdi ise tıkandığım zaman uyumak için yogada öğrendiğim meditasyon ve nefes egzersizlerini uyguluyorum bir bakmışım dalıp gitmişim. Kısacası Hüsne benim için sıradan bi Yoga Hocası değil, duygusal bağ kurduğum bir dost, sımsıkı sarılıp herşeyimi rahatça paylaşabileceğim bir kardeş gibi. Hüsne güven, inanç, aidiyet, teslimiyet, ilham, hayaller ve gerçekliğin ta kendisi. Yollarımız kesiştiği için şükrediyorum. İyi ki dünyada böyle güzellikler de var! Hep yolumda hep yanımda olması dileğiyle.